MATEMATIKA A KOMUNIKÁCIA

Názov trochu suchý, no hodiny strávené v dnešnej spoločnosti veľmi príjemné až šťavnaté :). Verím, že podobné pocity  ako ja, mala väčšina zúčastnených na oboch seminároch. Potešujúce je, že prišli zástupcovia viacerých ružomberských škôl, cením si účasť “cezpoľných” z Martina, Ľubele, Liptovskej Kokavy, Liptovskej Osady  obzvlášť  kolegýň zo vzdialeného Šarišského Jastrabia a Plavnice.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manželia Berovci, ako vždy  elegantní, zladení a perfektne zohratí, nám v tom prvom demonštrovali svoje predstavy o vyučovaní matematiky, ktoré umožní žiakom prejsť jej zákutiami bez strachu, s porozumením a bezpečne.                                              OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V tomto duchu zostavili aj učebnice pre 3. – 9. ročník, ktoré majú inovovaný obsah a tie pre II.stupeň aj prepojenie na Planétu vedomostí. Matematika v nich je JASNÁ A JEDNODUCHÁ, písaná je JAZYKOM BLÍZKYM DEŤOM a dodržiavajú pri tom JEDEN  PRINCÍP vzniku konceptuálnych máp v psychike dieťaťa. Prítomné kolegyne, ktoré tieto učebnice využívajú, potvrdili ich kvalitu a obľúbenosť aj medzi žiakmi a rodičmi.  Problém však je v tom, že ak ich pre svojich žiakov chcú, musia im ich rodičia kúpiť, tak ako množstvo iných učebníc, ktoré naše ministerstvo nie je ochotné uhradiť, lebo…. a my sa opäť pýtame PREČO nemôžu učitelia rozhodnúť, čo je pre ich žiakov najlepšie??? Prečo nemôžu ísť financie na učebnice priamo na školy, aby sme si mohli vybrať z celej ponuky, nielen z výberu, ktorý ponúka MŠ VVaŠ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť je tu link na stránku s učebnicami ale aj beletriou a motivačnou literatúrou manželov Berovcov: http://www.liberaterra.sk/e-shop/ (účastníci semináre dostali darček v podobe 10 % zľavy pri nákupe do 18.9.2014).

V škole nie je veľkým problémom dostať sa do situácie, keď vás niekto “vytočí”, či už žiak, rodič, kolega, nadriadený :). Ako sa zachovať v takejto hraničnej situácii sa nám manželia Berovci snažili naznačiť v téme popoludňajšieho seminára  UMENIE KOMUNIKOVAŤ.  Naznačiť, som napísala preto, lebo táto náročná téma by si žiadala určite oveľa viac času. No aj napriek tomu sme dostali niekoľko dobrých rád, ako si zachovať chladnú hlavu, získať odstup, upokojiť agresora.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Praktických cvičení sme si nemohli dovoliť veľa, ale pri tých odskúšaných bolo veselo.  Pri komunikácii podvedome kopírujeme svojho spolubesedníka…prečo sa nezasmiať  :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nebojte sa priznať si chybu, “otvorte dvere” súper preletí a vy získate čas. Dôležité je byť nielen nad vecou, ale aj nad očami agresora. Skúste vynadať niekomu, ak ste prekliate nízko :).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mnoho ďalších rád a trikov si viacerí poznačili do svojich notesov, iní sa snažili si ich zapamätať. Dôležité však bude spomenúť si na ne, keď sa do takejto situácie dostaneme.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Už len poďakovanie všetkým, ktorí sa rozhodli obohatiť svoje prípravy na nový školský rok aj takýmto spôsobom, manželom Berovcom za čas a rady, ktorý nám venovali, pani zriaďovateľke SZŠ E.Šlávkovej za podporu a poskytnuté priestory, MsÚ Ružomberok za sprostredkovanie informácii o našom stretnutí.

PS: Kliknite si na viac informácií o Zuzane Berovej a Petrovi Berovi a na viac FOTOGRAFIÍ z nášho stretnutia

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s