TEŠILO MA + videá

93,6% -tná účasť sa považuje za dobrú? Neviem. Ale to nie je podstatné. Dôležité je, že tí ktorí prišli, odchádzali spokojní. Poďme však pekne poporiadku.

Voda v kanviciach bublala oveľa skôr, ako prišli prví účastníci. Občerstvenie, prezenčky, technika, doťahovanie detailov všetko išlo hladúčko vďaka kolegyniam zo SZŠ Dotyk a žienkam z MsÚ, ktoré kmitali ako hodinky už od siedmej rána.

Program prvej regionálnej konferencie v Ružomberku Učíme pre život zaujal učiteľov z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia (L.Mikuláš, Trstená, Banská Bystrica, Žiar nad Hronom, Ľubeľa, Kvačany…). Kto chcel, mohol nájsť zaujímavé myšlienky a inšpiráciu v témach hlavných prednášateľov. V.Burjan nás nabádal myslieť kriticky a viesť k tomu aj našich žiakov, aby sa z nás nestala masa bez vlastného názoru, ktorá bezmyšlienkovite súhlasí so všetkým, čo sa jej ponúka. Z.Juščáková z NÚCEMu nás oboznámila s meraniami, ktoré robí tento ústav pre školy, poukázala na dôležitosť a význam autoevalvácie školy, ponúkla možnosť priamej spolupráce. ŠVP podlieha momentálne revízii, prečo je to potrebné, vysvetlil M.Kríž, ktorý zároveň vyzval učiteľov, aby reagovali a písali svoje názory do diskusie na stránku ŠPÚ . P.Halák pedstavil známe aj plánované aktivity Indície a načrtol hlavnú ideu vznikajúceho klubu Palas Athena.

Skvelé boli aj príspevky zástupcov škôl. Riaditeľ ZŠ Sládkovičova v Ružomberku, B.Muríň prezentoval úspešnú realizáciu vlastnej myšlienky zavedenia šachu do vyučovacieho procesu. K.Poláčiková zo ZŠ Brezovica, ukázala ako jej siedmaci tvorili matametické rozprávky. S úspešným projektom Ako išla matamatika do rozprávky bude reprezentovať Slovensko na európskej súťaži projektového vyučovania v Lisabone. Vedúca vychovávateľka SŠKD Dotyk v Ružomberku M. Kubalová nás zasvätila do problematiky práce vychovávateľov školských klubov a ukázala ako môže klub pracovať, ak je dobrá spolupráca medzi klubom, školou a rodičmi.

Po chutnom obede nás zaujal workshop K. Mozgayovej z firmy AP Media, na ktorom sme sa dozvedeli rôzne spôsoby využitia interaktívnej tabule a vyskúšali sme si hlasovacie zariadenie. Nasledovala výmena skúseností v jednotlivých sekciách.

Čerešničkou na torte bola záverečná diskusia, na ktorej sme si vypočuli zaujímavé názory na situáciu v našom školstve. Dekan PF KU v Ružomberku T.Jablonský, viceprimátor S.Bella, P.Halák z Indície, M.Kríž za ŠPÚ a Z.Juščáková z NÚCEMu boli nielen kritickí, ale v ich výpovediach sme si vypočuli aj konkrétne návrhy na zmeny. Viacerí diskutujúci vyjadrili túžbu po stabilite v školstve v tom zmysle, aby sa nastavené pravidlá nemenili “za jazdy“, aby zmeny boli premyslenejšie.

Čo dodať? Tešilo ma, bolo mi cťou, stretnúť všetkých tých, ktorí dnes do Ružomberka prišli. A veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí prispeli.

Prezentácie

M.Kríž “Čo nového v ŠVP?”

 P.Halák “Učíme pre život s Indíciou”

B.Muríň “Šach v škole”

 K.Poláčiková “Ako išla matematika do rozprávky”

M.Kubalová “Ako ďalej v SŠKD”

Fotogaléria

Videá

V.Burjan – Kritického myslenia nie je nikdy dosť

Z.Juščáková – Indikátory merania kvality

– M.Kríž – Čo nového v ŠVP

P.Halák – Učíme pre život s Indíciou

– B.Muríň – Šach v škole

K.Poláčiková  – Ako išla matematika do rozprávky

M.Kubalová – Ako ďalej ŠKD

Popoludňajšie aktivity – ukážky

Panelová diskusia – časť

O nás v mestskej TV MTR

M.Grafová vedúca KMU v Ružomberku

5 Comments

  1. Som veľmi rada, že som sa mohla konferencie zúčastniť a prispieť do nej svojou prezentáciou v rámci školských klubov. Všetky témy boli pre mňa veľkým prínosom a som veľmi rada, že som stretla ľudí, ktorí majú skutočný záujem profesionálne sa zaoberať našim školstvom a k jeho rozvoju aj reálne prispieť. Všetkým držím palce a prajem veľa optimizmu , zanietenia a vôle robiť pre deti maximum a teším sa na ďalšie stretnutie. Ďakujem organizátorke M. Grafovej, takýchto ľudí naše školstvo potrebuje ako soľ.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s